Wybór tynków wewnętrznych jest ogromny. Jeśli nie umiesz zdecydować się na żaden z nich, przeczytaj poniższe informacje, które pomogą Ci zrozumieć jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje.
Na daną chwilę najpopularniejsze są tynki maszynowe gipsowe. Dlaczego? Ponieważ wyglądają najlepiej, a dzięki temu, że są wzbogacone kruszywami lekkimi, są niezwykle elastyczne i wydajne. Oprócz tego ich niewątpliwą zaletą jest to, że regulują wilgotność w Twoim domu. Dzieje się tak dlatego, że jest to produkt paroprzepuszczalny. Oprócz tego niewątpliwą zaletą tych tynków jest ich wytrzymałość, a także ognioodporne właściwości. Z ich pomocą będziesz w stanie bez problemu uzyskać idealnie równe powierzchnie, co jest szczególnie ważne przy malowaniu ścian (jest to zasługa gładkiej faktury, którą uzyskasz, jeśli będziesz używać tego rodzaju tynku). Bardzo istotną kwestią jest to, że wystarczy zaledwie jedna warstwa, aby wykończyć ścianę czy sufit. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rodzaju tynków, wpisz frazę „tynki maszynowe Kraków”, aby uzyskać więcej informacji na ten temat tynków.
Kolejnym rodzajem tynku jest, chociażby tynk cementowo-wapienny (rzadziej wapienno-cementowy). Jak zapewne się już domyślasz, nazwę determinuje przewaga spoiwa, które jest odpowiedzialne za wiązanie tynku. Jeśli chodzi o tynk cementowo-wapienny to cechuje się on szybkim wiązaniem, sporą mocą, a także tym, że możesz je nakładać nawet bardzo cienką warstwą. Tynki wapienno-cementowe wyróżniają się nieco większą porowatością, dłuższym czasem wiązania, a także tym, że są słabsze. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj tynku, musisz zwrócić uwagę, aby nakładać je grubszą warstwą, w przeciwnym razie efekt będzie bardzo słabo wyglądał. Niewątpliwą zaletą obydwu rodzajów tynków jest fakt, że mogą być nakładane w pomieszczeniach zarówno suchych, jak i mocno wilgotnych. Jeśli planujesz mieć w swoim domu płytki lub tapety to z pewnością powinieneś wybrać tynk cementowo-wapienny.
Tynk wapienny -spoiwem tego rodzaju tynku jest wapno hydratyzowane. Wiązanie tych tynków jest dosyć wolne, dlatego nie musisz się spieszyć, jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj (pracę możesz rozłożyć nawet na kilka dni). Z pewnością warto wybrać ten tynk, jeżeli chcesz uniknąć skurczu — zjawiska bardzo charakterystycznego dla cementu. Tynk wapienny możesz stosować zarówno w pomieszczeniach wilgotnych, jak i suchych. Pamiętaj jednak, aby nakładać warstwy grubsze, niż w przypadku tynków cementowych. Co prawda tynki te są mało odporne na uszkodzenia, natomiast świetnie sprawdzą się jako nowa warstwa nakładana na poprzednie tynki.