Spektrometria to metoda analityczna substancji chemicznych. Aby z niej korzystać, potrzebne są urządzenia, zwane spektrometrami. Spektrometry laboratoryjne są użyteczne w laboratoriach chemicznych, farmaceutycznych i analitycznych. Ponieważ nauka cały czas idzie do przodu, a rynek farmaceutyczny bardzo prężnie się rozwija, coraz bardziej są potrzebne urządzenia laboratoryjne zaawansowane technologicznie.
Do analizy farmaceutycznej używane są spektrometry Ramana, gdyż ten rodzaj spektrometrii został zaakceptowany do badań przez Farmakopeę Polską oraz Farmakopeę Amerykańską.
Analiza metodą spektrometrii Ramana
Spektrometria Ramana wykorzystuje zjawisko nieelastycznego rozproszenia fotonów w badanej substancji. Spektrometr Ramana jako źródło światła wykorzystuje się tu laser, który pracuje na falach podczerwieni 1064 nm. Jest to laser do pomiarów substancji posiadających barwę. Nie generuje on efektu fluorescencji, który powstawał przy użyciu starszych wersji tego spektrometru. Efekt fluorescencji uniemożliwiał prawidłowe dokonanie pomiaru substancji kolorowych.
Technologia Progeny TM
Spektrometr Ramana nowej generacji wykorzystuje do pomiarów technologię Progeny TM. Urządzenie jest bardzo zaawansowane pod względem technologicznym, a jednocześnie jest zminiaturyzowane i można się nim posługiwać w warunkach stacjonarnych oraz w terenie. Spektrometr posiada przyjazne oprogramowanie i po kilku minutach szkolenia, użytkownik może się nim swobodnie posługiwać. Ponadto jest wbudowana biblioteka z dożywotnią aktualizacją i dołączony algorytm chemometryczny. Do danych jest możliwy dostęp z trzech poziomów. Spektrometr dokonuje pomiaru w czasie kilku sekund. Użytkownik otrzymuje informację o składzie analizowanej substancji, a także jej wzór, numer CAS i informację o istniejących zagrożeniach. Analiza może się odbyć przez szkło i folię, a substancja nie ulegnie zniszczeniu.
Inne spektrometry
Spektrometr FTIR to urządzenie, które wykorzystuje pomiar widma światła podczerwonego, które zostało odbite od próbki. Analiza badanej substancji jest wykonywana przez system komputerowy, a próbka nie musi być zrobiona. Promieniowanie jest emitowane na substancję, która podczas badania nie ulega zniszczeniu.
Spektrometria FTIR i spektrometria Ramana są uznawane za komplementarne metody analityczne. Jednak przy zastosowaniu technologii Progeny TM, wystarczy wykorzystanie spektrometru Ramana nowej generacji. Spektrometria Ramana Progeny TM jest nowsza i bardziej ekonomiczna, niż technologia HPLC, a redukcja kosztów analizy jest bardzo istotnym elementem dla każdego laboratorium.