Śmierć kogoś bliskiego jest bez wątpienia doświadczeniem niezwykle trudnym emocjonalnie. Pomimo tego, to na osobach z najbliżej rodziny spoczywa obowiązek załatwienia licznych formalności urzędowych, a przede wszystkim zorganizowanie pochówku. Dużym wsparciem okazują się być wtenczas usługi pogrzebowe świadczone przez wiele firm z branży funeralnej. Na jakiego rodzaju pomoc z ich strony można zatem liczyć?
Profesjonalne zakłady funeralne oferują kompleksową obsługę jeśli chodzi o organizację pogrzebu. W zakres ich obowiązków wchodzi między innymi: odebranie zwłok z miejsca zgonu i przetransportowanie ich do chłodni, przygotowanie ciała osoby zmarłej do pogrzebu, wykopanie grobu (i jego późniejsze zasypanie), wydruk i wywieszenie klepsydr, czy przygotowanie pamiątkowych obrazków. Tak zwane procedury tanatokosmetyczne obejmują następujące czynności: umycie ciała zmarłego i jego ubijanie, golenie, uczesanie, czy też makijaż pośmiertny. Na życzenie rodziny, po uzyskaniu jej upoważnienia, przedstawiciele firmy pogrzebowej mogą również wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku pogrzebowego, a nawet udać się do stosownego urzędu stanu cywilnego w celu wystawienia aktu zgonu. Zakłady pogrzebowe posiadają w swoim asortymencie trumny, do których składa się zwłoki, ewentualnie urny, w których umieszcza się powstałe w wyniku kremacji prochy zmarłego. Poza tym wyspecjalizowana firma powinna również zapewnić nagłośnienie podczas ceremonii pogrzebowej na cmentarzu, przygotować księgę kondolencyjną, a na życzenie rodziny zamówić w kwiaciarni wieńce albo wiązanki oraz nekrolog w miejscowej prasie. Większe zakłady pogrzebowe współpracują z restauracjami i lokalami gastronomicznymi, pośrednicząc w organizacji poczęstunku dla żałobników, a niektóre dysponują też własnym transportem do przewozu uczestników ceremonii.
Warto wiedzieć, że firmy funeralne mogą także świadczyć usługi związane z przeniesieniem grobu. Realizacja tego zadania wymaga oczywiście spełnienia określonych wymogów formalno – prawnych. Po ich załatwieniu przez rodzinę zmarłego i wydaniu stosownej zgody przez lokalną jednostkę państwowej inspekcji sanitarnej zakład pogrzebowy (Kraków EPITAFIUM) może przeprowadzić taką procedurę, ściśle przestrzegając odpowiednich przepisów. Jeśli bowiem pochówek miał miejsce więcej jak dwadzieścia lat temu, zmineralizowane zwłoki wraz z resztkami trumny zostają wygrzebane i złożone w nowej mogile. Jeżeli natomiast od chwili pogrzebu nie minęły jeszcze dwie dekady, trumna z ciałem zmarłego zostaje wydobyta z dotychczasowego grobu i po włożeniu do ocynkowanej skrzyni przewieziona na miejsce, gdzie został wykopany nowy grób. Ekshumacji dokonuje się w okresie pomiędzy połową października a połową kwietnia. Wysokość opłaty za zmianę lokalizacji miejsca pochówku zależy od następujących czynników:
- okresu, jaki upłynął od momentu pogrzebu,
- ilości szczątków poddanych ekshumacji,
- formy pochówku (trumna czy urna),
- regionu kraju, w którym dokonuje się powyższej procedury.