Materiały ognioodporne (inaczej ogniotrwałe) są – jak sama wskazuje – stosowane w urządzeniach przeznaczonych do pracy w bardzo wysokiej temperaturze albo w obecności ognia. Ich celem jest zabezpieczenie przed zniszczeniem (odpowiednia izolacja).
Takie trwałe materiały (szamotowe, mulitowe lub glinokrzemianowe) wykonuje się z tworzyw, które się nie palą. Dzieli się je na kilka grup, m.in.: maty, papier, filc i włókno, cegły izolacyjne, masy, kleje, powłoki, kształtki ceramiczne, tekstylia termoodporne, betony, surowce ogniotrwałe oraz . Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe – szczególnie w trakcie budowy albo remontu domu. Tutaj przyda się również klej ognioodporny, który jeszcze bardziej zabezpiecza oraz izoluje.
Należy oczywiście pamiętać, aby używać tylko sprawdzonych materiałów od zaufanych dostawców. Ważne jest bowiem nasze bezpieczeństwo i zapobieganie tragedii. Wymienione wyżej płyty ogniotrwałe to na szczęście przetestowane, bardzo silne i sztywne konstrukcje. Jednocześnie charakteryzują się lekkością i niskim przewodzeniem ciepła. Co więcej, są odporne na szok termiczny oraz – co ważne – wysoką wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie. Nic dziwnego. Pozwala na to budowa z włókna ceramicznego, dla którego nie jest straszna temperatura nawet 1600°C. Dlatego płyty stosuje się przede wszystkim w piecach przemysłowych, izolacjach w kotłach, grzejnikach czy piecach akumulacyjnych.
Te bardzo dobre materiały ognioodporne dzielą się na krzemowo-wapniowe (idealne w przemyśle metalurgicznym, cementowym, ceramicznym, chemicznym czy szklarskim), wermikulitowe (niezbędne w regeneratorach i odprężarkach) oraz SiC z węglika krzemu (przewodzące ciepło i odporne na ścieranie).